top of page
mozesz_byc_1_front.png

Możesz być / QL Music / Universal (2008) / CD audio

patronat: Polskie Radio "Trójka" / interia.pl

Album Joanny Słowińskiej z tekstami Jana Słowińskiego (Możesz być, Kalina, Znak, Tańcz, Zatrzymam czas)

i pieśniami ludowymi w nowatorskich aranżacjach – nagrodzony 'Superjedynką' TVP Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz tytułem "Folkowy Fonogram Roku' w konkursie Polskiego Radia 'Nowa Tradycja'

Możesz być – jako pierwsza płyta p. Joanny – sygnowana jest jedynie nazwiskiem artystki; (...) mamy tu jednak znany wcześniej zespół w pełnym składzie, z rolą równie ważną, tak jak na wcześniejszych płytach czy na koncertach. Ciągle pierwszoplanową postacią jest też Jan Słowiński – jako producent wykonawczy całej płyty, autor słów do pięciu utworów, muzyk i wokalista (zaśpiewana na dwa głosy piękna Rzeka). A z tych pięciu nowych utworów KONIECZNIE wyróżnić trzeba niesamowity Znak (tekst Jana Słowińskiego, muzyka Joanny Słowińskiej). Na pewno po tej płycie Joannie Słowińskiej nie będzie łatwo „przypiąć łatkę” bycia „Ewą Demarczyk polskiego folku”. (...) Bo i bez porównań do „Czarnego Anioła” polskiej piosenki Joanna Słowińska płytą Możesz być utwierdziła swoją pozycję jednej z najbardziej charyzmatycznych oraz twórczych polskich wokalistek. Nie tylko folkowych.

[ dada6 /etnoserpent.pl – zapiski okołofolkowe ]

Charyzmatyczny śpiew i gra na skrzypcach liderki  podporządkowują sobie, swojej wizji rozmaite style – i wówczas, gdy bliżej zespołowi do piosenki poetyckiej czy zgoła aktorskiej i wówczas, gdy bliżej niemal do pop, także wtedy, gdy słyszymy niemal jazzujące frazy, jak i wówczas, gdy sekcja rytmiczna zdaje się prowadzić nas w kierunku tzw. nowych brzmień. Wszystko spojone autorską wizją, która sprawia, że tradycyjne utwory brzmią jak własne piosenki Słowińskiej. Swoją drogą, mamy na płycie piosenki napisane przez członków zespołu, np. tytułowy Możesz być, czy Znak – i moim zdaniem, należą one do najciekawszych.

[ Tomasz Janas  „Gazeta Wyborcza” ]

cytat_ikonka_10_proc.png
cytat_ikonka_10_proc.png
bottom of page